aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Reforma veřejné správy / Změna volby senátorů
 

Česká horní komora parlamentu je od svého vzniku zatížena stigmatem nechtěného dítěte. Autoři českého ústavního pořádku předpokládali Senát jako komoru nezávislých osobností, které budou plni funkci korektora politického pinožení v Poslanecké sněmovně a kteří mohou s přirozenou morální autoritou přispívat ke kultivaci obecného politického dialogu mezi občany a představiteli politických stran. Naplnil se po téměř 10 letech tento cíl? Je na místě si přiznat že nikoliv. Důvodů je celá řada. Od odmítavé mediální kampaně ODS vůči Senátu v době vzniku horní komory až po příliš politické rozhodování v režii politických stran. O nezávislosti nezávislých senátorů si můžeme nechat jenom zdát a o radě moudrých  je radno se lépe vůbec nezmiňovat.

Má tedy Senát vůbec smysl a nebylo by lepší tuto komoru rovnou škrtnout a ještě navíc ušetřit? Senát nepochybně smysl má a již opakovaně zabránil některým poslaneckým excesům nebo upozornil na nový možný výklad připravovaných zákonů. V nejznámější kauze zabránil porušení Ústavy a odmítl v dobách opoziční smlouvy účelové změny volebního zákona, zabránil nákupu Grippenů za přemrštěné ceny (2002) nebo se stal důstojným partnerem prezidenta při jmenování ústavních soudců (2004).

Smysl Senátu totiž neleží v posílení nebo přehodnocení jeho dosavadních kompetencí a není nutné měnit třeba režim projednávání a vracení jednotlivých předloh zákonů mezi Sněmovnou a Senátem, ale je nutné změnit způsob volby senátorů.

Doplňovací volby opět v celé nahotě ukázaly slabost mandátu senátora. Pokud pro postup do druhého kola v jednom okrsku stačí 3547 hlasů voličů z celkem 88755 zapsaných voličů  tedy méně než 4 %  a v druhém okrsku postupuje kandidát s celkem 5,5 % podporou voličů, je na čase přiznat si, že dosavadní model není nejreprezentativnější. Vždyť o stejném volebním víkendu probíhalo i běžné ligové kolo extraligy ledního hokeje a běžná návštěva na jednom utkání je stejná jako počet voličů pro úspěšného kandidáta postupujícího do druhého kola. Hraje-li Jarda Jágr, je počet diváků řádově větší než počet voličů i pro nejúspěšnějšího kandidáta.

Proto je možné souhlasit s návrhem, aby v dalším senátním období došlo  k výrazné změně při formování horní komory. Mandát senátora není nutné odvozovat od mizivého zájmu voličů, ale od skutečně reprezentativního výběru představitelů krajů. Senátory by měla zvolit krajská zastupitelstva a to proporčně podle výsledků voleb v tom daném kraji. Jednalo by se tedy o nepřímou volbu senátorů, kterou zná například Zemská rada v Německu. Funkce senátora by navíc neměla být slučitelná s mandátem zastupitele kraje nebo s mandátem zastupitele obce.

Je také možné konstituovat Senát pomocí přímé volby současně s volbou krajských reprezentací. Došlo by pouze k úpravě volebních obvodů tak, aby odpovídaly vymezení krajů a voliči by současně s volbou krajských reprezentací volili i senátory.

Prosazením navrhované změny odpadnou obtěžující senátní volby včetně nemalé finanční úspory, nebudeme se tak často dívat na  upřímné tváře na bilbordech a senátoři nás nebudou přesvědčovat o svých bohulibých cílech, jejichž naplňování stejně nikoho nezajímá.

Volbou krajských reprezentantů se výrazně podpoří regionální rámec Senátu, senátoři mohou být opravdu hodnověrnými zástupci krajů v centru a mohou lépe přenášet problémy a strasti regionálních politických reprezentantů na celostátní úroveň.

Obě navržené metody mají své kladné, ale i záporné stránky a je nutné neprodleně zahájit mezi reprezentanty relevantních politických stran diskuzi o váze mandátu senátora, který byl zvolen mizivým podílem voličů.

 

Radim Perlín

Institut Evropské Demokracie (IED)

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System