aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Reforma veřejné správy / Změna volby senátorů
 

VĚTŠINOVÝ SYSTÉM

BRITÁNIE - Dolní sněmovna má 659 poslanců volených prostou většinou hlasů, v každém volebním obvodu je volen jeden poslanec.

FRANCIE - Národní shromáždění se volí dvoukolovým většinovým systémem, když v každém z 577 obvodů je zvolen jeden poslanec.  

 

KOMBINOVANÝ SYSTÉM

ITÁLIE - V roce 1993 byl poměrný systém nahrazen systémem, který kombinuje většinové a poměrné zastoupení: 75 procent poslanců je voleno jednokolově většinovým systémem, zbytek poměrně s tím, že každá strana či formace musí dosáhnout alespoň čtyři procenta hlasů. Poslanecká sněmovna má 630 členů.

MAĎARSKO - Národní shromáždění má 386 poslanců, z nichž 176 je voleno v individuálních obvodech, 152 je voleno z volebních listin žup a Budapešti a 58 je voleno z celostátní listiny. Systém je dvoukolový, pro vstup do parlamentu je třeba pět procent hlasů, které musí strana získat již v prvním kole.

NĚMECKO - Někteří autoři uvádějí, že se volí se kombinací většinového a poměrného systému, prakticky se ale jedná o složitý poměrný systém. Kvorum pro vstup do parlamentu je pět procent. Od voleb v roce 2002 má Spolkový sněm podle zákona 598 členů, s možností zvýšit počet křesel. 

 

POMĚRNÝ SYSTÉM

ČR - Ve volbách do Poslanecké sněmovny, která má 200 poslanců, se volí podle poměrného systému. Pro vstup do parlamentu je třeba získat minimálně pět procent hlasů, pro koalice se kvorum zvyšuje.

POLSKO - Sejm má 460 poslanců volených poměrným systémem. Pro zastoupení v Sejmu musí strana získat minimálně pět a koalice minimálně osm procent hlasů.

RAKOUSKO - Národní rada má 183 poslanců volených poměrným systémem. Kvorum pro vstup do parlamentu jsou čtyři procenta.

SLOVENSKO - Volí se poměrným systémem, celé území Slovenska je jedním volebním obvodem. Pro vstup do parlamentu je třeba získat minimálně pět procent hlasů. Národní rada má 150 poslanců.

ŠPANĚLSKO - Kongres poslanců má 350 členů volených podle systému poměrného zastoupení. 

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System