aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Vzhůru do opoziční smlouvy

Konečně se přiblížilo rozuzlení volebního patu. Původně deklarovaná rovnováha 100 : 100 se změní v model 155 : 45. ODS konečně přistoupila na dlouhodobě formulovanou a velmi otevřenou nabídkou ČSSD na spoluvládnutí formulovanou pregnantně Paroubkem: „Pánové si bez nás ani neumyjí ruce“ Nyní se jen hledá jiný název pro novou formu opoziční smlouvy. Udělal Topolánek dobře nebo měl dovést zemi k předčasným volbám? Jak bude vypadat česká politika příští 4 roky?
Po zkušenosti společného 8 letého vládnutí ODS a ČSSD v Praze a to pod vedením právě Pavla Béma, místopředsedy ODS a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka již můžeme odhadnout, jak se bude česká politika následující 4 roky vyvíjet. Na jedné straně budou nejvyšší politici bojovat proti korupci, současně budou z druhé strany uplat?ovat mimořádná nestandardní řešení, hledat nové vedlejší vchody na úřad vlády a do jednotlivých ministerstvech. Zákon o veřejných zakázkách bude ještě méně přehledný a srozumitelný, takže bude snadné každou soutěž, která za to stojí, zmanipulovat správným směrem. Osobní odpovědnost politiků se rozplyne v kolektivních orgánech, které rozhodují podle složitých mechanismů a bez kontroly veřejnosti. Střet zájmů bude pouze teoretický právní pojem, který je možné uplatnit pouze u politických oponentů. Česká republika se dále propadne na žebříčku zemí podle indexu vnímání korupce dále za dosavadní 51. příčku někam mezi státy ve střední Africe.
Přijetí Eura sice bude hlavní prioritou nové vlády, ale skutečné kroky v rozpočtové politice povedou k tomu odložení přijetí  společné Evropské měny. Až skončí evropský hospodářský růst a nastane recese, překvapivě budeme zírat na rychle rostoucí inflaci, odchod jednoduchých montážních hal z Česka a vláda ODS a ČSSD bude stále mluvit o rostoucí kvalitě.
Jak to dopadne, když vaří pejsek s kočičkou dort, roztomile popsali bratři Čapkové. Jak to vypadá, když se vaří společná politika pravicové a levicové strany uvidíme v několika dnech. Principiální postoje jednotlivých politiků, které se na nás valily z jednotlivých letáků, se rozpustí jako pára nad hrncem a pragmatická rozhodnutí omlouvaná výroky „Já s tím mám osobně problém, ale musím respektovat politickou realitu“ se objeví v nedělních politických debatách.
Jaké bude výsledek takového vládnutí? Ještě větší znechucení občanů politikou, nižší volební účast v následujících volbách, nezájem občanů o veřejné dějí, které přesahuje lokální horizont, a ještě větší prosazení „politiků“, kteří si službu veřejnosti vykládají jako prospěch osobní kapse nebo osobní prestiži.
Můžeme z takového bludného kruhu ven? Můžeme jedině tím, že dáme politice konkrétní obsah, vrátíme do politického rozhodování zásadovost, čitelnost a srozumitelnost a vrátíme politické rozhodování pod větší kontrolu veřejnosti. Designovaný premiér Topolánek měl odmítnout Paroubkovu nabídku na společnou cestu do pekla a trvat na své menšinové vládě nebo dovést zemi k předčasným volbám.

Radim Perlín

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System