aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Smlouvu zakládající evropskou ústavu dosud ratifikovalo 10 členských zemí s 220 miliony obyvatel. Summit EU podle očekávání odmítl snahy ignorovat tyto hlasy a přestože má francouzské a nizozemské NE zásadní význam, shodla se pětadvacítka lídrů na potřebnosti pokračovat v ratifikaci. Především ale zdůraznila potřebu zintenzivnit diskusi s občany členských států, jinak by mnoho Evropanů, stejně jako našich občanů, neporozumělo, proč se mají vyjádřit. Je totiž zřejmé, že politici jsou stále příliš vzdáleni občanům a že pro mnoho Evropanů neplatí hodnoty soudržnosti, rovných ekonomických šancí a jasné podpory svobodám volného trhu. Strach ze ztráty sociálních výhod i z podpory slabším zemím signalizují hlubokou krizi evropských hodnot. Tu nezpůsobila Ústavní smlouva, která měla být nástrojem upevnění a rozšíření hodnot Evropy v současném světě. Stala se nástrojem včasného varování ze dvou zakládajících zemí. Varování má cenu, zazní-li dostatečně brzy a je-li bráno vážně.

EU se přes 50 let pohybuje v neustálém procesu přijímání a odmítání spolupráce, osciluje mezi osvícenou vizí a všednodenní tvrdou realitou – proto ani nedohoda o finanční perspektivě 2007 – 2013 příliš nepřekvapila. Bude nevyhnutelné, aby především velké země – Francie a Velká Británie – odložily postoje z minulého století a vzdaly se svých finančních výhod (zemědělských dotací respektive rabatu) a uvědomily si ekonomické i politické výhody spojeného trhu se 450 miliony obyvatel. Nové členské státy ukázaly cestu – v zájmu celkové dohody jsou ochotné se vzdát některých dotací z fondu soudržnosti! Nelze než ocenit postoje těchto zemí aktivněji se zapojit do procesu evropské integrace. V posledních patnácti letech vybudovaly fungující parlamentní demokracie. Liberalizovaly svá hospodářství, v zákonech i praxi zakotvily ochranu individuálních lidských práv a svobod. Staly se součástí globální ekonomiky, bezpečnosti i odpovědnosti. Dohánějí svou ztrátu rychlejším růstem HDP, přestože překonávají handicap půl století plánovaných ekonomik. Nevidí důvod k novému vyřazení na okraj globálního společenství a odmítají se stát hříčkou některých mocných evropských států. Chtějí žít ve společné Evropě demokratických a liberálních hodnot, a jsou připraveny aktivně bojovat za svou budoucnost.

Jedině sami Evropané mohou potvrdit, že Evropa zůstává Evropou základních svobod, demokracie, otevřené ekonomiky, sounáležitosti, rovných šancí a nediskriminace a nezahyne na žabomyších tahanicích o přerozdělované dotace. Češi a Moravané musí dostat možnost tyto principy potvrdit svým jasným ANO. Dejme jim k tomu šanci i v referendu, které lze nejlevněji uspořádat společně s červnovými parlamentními či podzimními komunálními volbami. Bu?me aktivní a sebevědomí. Spojená Evropa je naším národním zájmem.

Jan Kasl, předseda ED
Jana Hybášková, poslankyně EP za ED

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System