aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Vážený pan prezident České republiky

Prof. ing. Václav Klaus, CSc.
Pražský hrad
110 00 Praha 1


Vážený pane prezidente,

dovolujeme si Vás důrazně požádat, abyste přehodnotil svá vystoupení ve funkci prezidenta České republiky k Smlouvě zakládající Ústavu pro Evropu. Jsme přesvědčeni, že poškozujete zájmy České republiky tím, že podněcujete občany, aby odmítli tuto smlouvu v případném referendu. Na podporu svých názorů uvádíte – věříme, že nikoli záměrně - nepravdivá tvrzení o obsahu a dopadu smlouvy na postavení členských zemí EU a České republiky. V zahraničí prezentujete negativní stanoviska hlavy státu k této smlouvě, která jsou v rozporu s politikou naší země. Jsou také v rozporu s názory občanů ČR, kteří v referendu vyjádřili svou podporu myšlenkám evropanství, společných hodnot svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv.

Všech 25 členských států Evropské unie, tedy i ČR, přijalo Smlouvu zakládající Ústavu pro Evropu, kterou drtivou většinou schválil Konvent i Evropský parlament. Vy jste k jejímu podpisu zplnomocnil tehdejšího předsedu vlády Stanislava Grosse a ministra zahraničních věcí Cyrila Svobodu.

Jako prezident České republiky máte reprezentovat jednotnou zahraniční a integrační politiku, kterou však neurčujete Vy, ale česká vláda. Otevřeně a dlouhodobě vystupujete proti Smlouvě zakládající Ústavu pro Evropu - příkladem může být Vaše „Desatero proti Ústavě“ či úvodník ke knize „?ekněme své ANO nebo NE evropské ústavě“, stejně jako Vaše další výhrady zveřej?ované v médiích. Pokud byste nezastával funkci prezidenta, bylo by samozřejmě Vaším výsostným právem vyjadřovat jakékoli názory. Jste však zvolenou hlavou českého státu a musíte se tedy vyjadřovat jako prezident, ne jako občan Václav Klaus. Od prezidenta republiky očekáváme respekt k většinovému názoru a Ústavě ČR, stejně jako my občané respektujeme Vaše postavení.

Závěrem Vám navrhujeme uspořádání veřejné diskuse o Smlouvě zakládající Ústavu pro Evropu, v níž bychom mohli za účasti expertů na ústavní právo a poslanců EP konfrontovat naše rozdílné názory.

S pozdravem

Ing. arch. Jan Kasl
Předseda Evropských demokratů                                                 

PhDr. Jana Hybášková, Poslankyně Evropského parlamentu,
1. místopředsedkyně Evropských demokratů

JUDr. Stanislav Polčák, PhLic., Místopředseda Evropských demokratů                                        

Ing. Jan Horník,  Senátor PČR za Evropské demokraty

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System