aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Cíle projektu

Na Nový Rok zbývá všem občanům České republiky posledních 121 dní před vstupem do EU. Víme o Evropské unii vše, co potřebujeme vědět nebo nás něco překvapí? Jak se změní život Pražanů, venkovanů, studentů, starších občanů, podnikatelů nebo třeba zemědělců po vstupu do společenství 25 evropských států. Máme se vstupu obávat nebo se můžeme těšit na nové možnosti?Rozsah projektu

Lidová univerzita při Městské knihovně v Praze ve spolupráci s Institutem Evropské Demokracie připravují soubor přednášek věnovaným jednotlivým tématům v souvislosti se vstupem do Evropské unie.

Přednášky se konají vždy v pondělí od 17.00 v Malém sále Městské knihovny Mariánské náměstí, Praha 1

9.2. 2004 Prostředí pro život ochrana životního prostředí, rozvoj venkova, zemědělské politika

8.3. 2004 Program pro mladé studenti a mladí lidé v EU, studium v zahraničí

5.4. 2004 Bezpečnost občanů soudy, policie, migrace

10.5.2004 Podnikání a veřejné finance přijetí Eura, dluh státního rozpočtu, podpora podnikání

7.6. 2004 Volby do Evropského parlamentu role parlamentu, parlamentní skupinyVšechny přednášky budou mít charakter panelové diskuze, kde v úvodním bloku vystoupí 2-3 vybraní experti s rozdílnými stanovisky a poté bude prostor pro otázky posluchačů.

Garanti projektu

Kontakt na pořadatele:

RNDr. Radim Perlín, Institut Evropské Demokracie,
E-mail: perlin@natur.cuni.czPlnění projektu

Diskuzní semináře, které dosud proběhly navštívilo celkem cca 50 účastníků

První diskuzní seminář byl věnován problematice rozvoje venkova a zemědělské politice. V panelu vystoupila Prof. Magdalena Hrabánková, poradce ministra zemědělství J. Palase a Ivan Dejmal, nezávislý ekolog. M. Hrabánková se věnovala především informacím o možnosti využití jednotlivých typů dotační pomoci pro české farmáře, I. Dejmal se více orientoval na filosofický rozměr evropské integrace a zdůraznil, že budování společné Evroipy má velký význam pro překonání omezující národních struktur a že v spolupracující Evropě bude mnohem obtížnější prosazovat nesystémová nebo jinak problematická opatření, která vyplývají z aktuální politické vůle právě vládnoucích politických elit.

V diskuzi M. Hrabánková potvrdila, že nástroje pro čerpání podpory pro české zemědělce budou k termínu vstupu připraveny tak, aby čeští farmáři mohli čerpat podporu z fondů EU.


Druhý diskuzní seminář byl věnován otázkám vzdělanosti a možnosti uplatnění mladých lidí.

V panelu vystoupil pan Lukáš Macek, asistent pana senátora Zieleniece a jeho informace doplnil Radim Perlín. Oba řečníci mluvili především o možnosti uplatnění mladých lidí v Evropě a o programech, které slouží ke podpoře výměny studentů. Vzhledem k účastníkům v sále se diskuze velmi rychle soustředila především na možnosti využití programů Sokrates a Erasmus pro výměnu studentů. Oba řečníci zdůraznili , že Evropská unie prostřednictvím jednotlivých programů nabízí různé možnosti podpory pro studenty nebo mladé absolventy, ale že vždy záleží na jednotlivých občanech, jak tyto možnosti využijí.

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System