aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Prezident Václav Klaus považuje za urážku suverénní členské země Evropské unie kritiku, kterou si za své názory na unii a euroústavu vysloužil od místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. Ti na tiskové konferenci v Bruselu řekli, že Klausova kampa? proti evropské ústavě je lživá a předpojatá. Jako příklad uvedli Klausův výrok, že členské země tají před občany obsah ústavy. Dodali, že podle jejich názoru Klaus poškozuje zájmy své země.

V dopise zaslaném předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrelovi, Klaus píše, že se zmínění europoslanci dopustili hrubých urážek vůči jeho osobě „jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky.“ Stejně rozhořčena je Občanská demokratická strana, která mluví o inkvizičním tažení proti kritikům evropské integrace. Klub europoslanců ODS proto písemně požádal Borella a předsedu frakce EPP-ED Hanse-Gerta Pötteringa, a? se svou autoritou zasadí o to, aby se oba poslanci omluvili.

Pravda, způsob, jakým na Klause oba europoslanci zaútočili, není nikterak diplomatický a příliš nepřispívá k věcnému dialogu o evropských otázkách. Na druhou stranu jsou jejich prohlášení jen zrcadlovým odrazem nejrůznějších konfrontačních, až urážlivých prohlášení Václava Klause na adresu Evropské unie.

Například po nepřijetí evropské ústavy na summitu v Bruselu v roce 2003 Klaus prohlásil, že je to příležitost „k oslabení dosud výsadní role oné zvláštní koalice evropské politické elity, bruselské byrokracie a jisté kosmopolitně uvažující intelektuální skupiny, která - rukou společnou - v poslední době urychlovala evropský integrační vlak bez ohledu na skutečné zájmy občanů zemí Evropy. Rozhodování v Bruselu (či na evropské úrovni) velmi výhodně – pro ně samotné – oslabovalo demokratickou kontrolu…Umož?ovalo vytvoření nové, dobře placené byrokratické vrstvy.“

Polskému deníku Gazeta Wyborcza prezident Klaus před časem pro změnu řekl:„Myslím, že jsou dvě výrazné skupiny zájmů, které jsou pro prohloubení unionizace Evropy. Z jedné strany jsou to politikové, kteří jsou zvyklí na to, že snídají v Benátkách, obědvají v Paříži a večeří ve Stockholmu, a z druhé pak evropští byrokraté. Obě tyto skupiny profitují z prohlubování evropské integrace. Drtivá většina Evropanů žádné takové zájmy nemá, ale nemá na to vliv.“

Obvinit politiky a úředníky, kteří vidí proces evropské integrace jako prospěšný, z tak nízkých úmyslů, to jsou dosti silná slova. Klaus se nemůže divit, že mu to někteří z nich nyní vracejí. Nebyli to oni, kdo se dopustili invektiv jako první.

Není také jasné, proč Václav Klaus ve svém dopise tvrdí, že oba europoslanci urazili svou kritikou suverénní členskou zemi EU. Klaus své názory o evropské integraci, včetně evropské ústavy, šíří povětšinou jako soukromá osoba na nejrůznějších seminářích, akademických fórech a v novinových článcích.

V žádném případě nereprezentuje oficiální stanovisko své země. To reprezentuje oficiální politika současné vlády, a ta—a? už si o vládě myslíme cokoliv--je jasně proevpropská. Klaus je navíc jak v jasném rozporu s výsledky referenda o členství v EU, v němž hlasovalo 78 procent lidí pro vstup do EU, tak v rozporu s mnoha průzkumy veřejného mínění, které ukazují nejenom to, že okolo 75 procent občanů podporuje členství v EU, ale že okolo 60 procent občanů je pro přijetí evropské ústavy.

Jestliže Klaus mluví převážně jen za sebe a za menšinovou skupinu českých euroskeptiků, a navíc vyjadřuje názory, které jsou velmi radikální, nemůže se divit, že ho jeho kritikové také vnímají v otázkách EU jen jako víceméně soukromou osobu. Koneckonců ani zmínění dva europoslanci Klause nekritizovali jménem europarlamentu, ale sami za sebe.

Klaus, který rád zdůraz?uje pravidla fair play, by neměl být vůbec udiven. Jestliže si v otázce euroústavy počíná jako soukromník, který vůbec nerespektuje názor většinové vlády i většiny obyvatel své země, a rozdává tvrdé údery, je normální, když ho,Václava Klause, otevřeně kritizují dva europoslanci, kteří mají odlišné názory. Hodil jim přece rukavici, kterou jen zvedli. Českou republiku přitom nijak neuráželi.

Oba europoslanci možná použili zbytečně silná slova, když například označili Klausovu kampa? proti euroústavě za lživou. Jenže je těžké hledat diplomatičtější nálepky, když si znalec evropských poměrů přečte například Klausovo evropské desatero. Samozřejmě, slovo „lež“ je na místě především v případech, pokud někdo úmyslně tvrdí něco, o čem sám ví, že to není pravda. ?ekněme, že to Klaus neví. V takovém případě mohli oba europoslanci snad být přesnější a například raději říci, že český prezident šíří nesmysly. Jenže nakonec to, zda Klaus říká zjevné nesmysly záměrně nebo spíše proto, že je o nesmyslech, které šíří, hluboce přesvědčen, nemá smysl rozsuzovat. V obou případech tvrdí věci, které nejsou v souladu se skutečností , což se dá snadno dokázat.

Jiří Pehe

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System