aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku před týdnem rozhodl, že polská vláda regulací nájemného poškozuje majitele domů. Tohoto zlomového rozsudku se domohla Gda?ská majitelka domu Marie Hutenczapská. Podle informací z médií štrasburský soud v rozsudku polské vládě nařídil změnit regulaci nájemného tak, aby na něm majitelé domů neprodělávali.

Této problematice se věnovala i sobotní reportáž Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Čeští majitelé domů, kteří jsou dlouhodobě naší socialistickou vládou dušeni podobně jako jejich kolegové v Polsku, okamžitě avizovali, že podobného rozhodnutí se u evropského soudu budou domáhat i oni. Koneckonců nelze se jim divit. Být majitelem domu s regulovaným nájemným není v České republice právě záviděníhodná pozice.

Evropský soud pro lidská práva přitom rozhodl šalamounsky. Nepřikázal Polsku zcela zrušit regulované nájemné, nýbrž stanovit regulaci takovým způsobem, „aby na ní majitelé neprodělávali“. Jak se ovšem zachová v případě podobného úspěchu českých majitelů naše vláda je nasnadě. Jak podotkl Robert Axamit (místopředseda Sdružení majitelů domů) česká exekutiva dlouhodobě ignoruje podobná rozhodnutí našeho ústavního soudu a k zahájení deregulace se stále nemá.

Korunu tomu všemu nasadil ministr pro místní rozvoj soudruh Paroubek, když na adresu majitelů domů prohlásil: „Určitě jsou to vlastenci, že jim nejde o mamon a určitě se budou chovat rozumně a slušně zejména, když vidí, že je tady snaha státu v krátký době zpracovat zákon o nájemném, zákon, který v několika letech bude vlastně jejich problém řešit.“

Normálnímu člověku při tomto výroku asi pouze klesne spodní čelist. Být majitelem domu, potkala by mne patrně rovnou mozková příhoda. Kde vůbec bere soudruh ministr tu drzost? Jak si může dovolit morálně hodnotit občany, kterým komunistický režim zpravidla sebral veškerý majetek, na jehož získání museli jejich prarodiče a předci nezřídka dlouhá desetiletí těžce a usilovně pracovat? Kde bere tu „odvahu“ posuzovat duševní pohnutky lidí, kteří dostali po čtyřiceti letech zpět to co jim po právu patří a výnos z takového majetku jim přitom často vydělá sotva na jeho běžnou údržbu a nutné opravy?

Nejsem rozhodně zastáncem jednorázové plošné deregulace nájmů. Jsem si vědom sociálních rizik, která by sebou takové opatření neslo. Nicméně jsem zastáncem tržních principů a postupnou (přesto ráznou) deregulaci vidím jako neodkladnou. Sociální spravedlnost, kterou si bere do úst ČSSD, je spravedlností pouze vůči jejím voličům, které se de facto tímto způsobem snaží uplácet. To je ostatně v případě sociálních demokratů běžný postup. Dobrým signálem je, že v posledních dvojích volbách jim na tuto strategii občané už neskočili.

Zatím však voličům nezbývá než čekat na příští volby, v nichž svými hlasy odzvoní umíráček nejen sociálním demokratům a soudruhům Paroubkovi a Křečkovi, ale s nimi i promyšlené „sociální nespravedlnosti“ v podobě dnešních regulovaných nájmů.

Michal Moroz
Člen Evropských demokratů

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System