aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 
"Evropa nesmí zůstat slepá" varuje Hybášková před radikalizací blízkovýchodních médií

"Mír vychází z demokracie, a pokud Evropa chce stabilitu na Blízkém východě, musí účinně podporovat tamní demokratizační snahy", říká Jana Hybášková (Evropští demokraté / ELS-ED) u příležitosti pořádání semináře o roli médií na Blízkém východě. Hybášková, předsedkyně delegace evropských poslanců pro vztahy s Izraelem, varuje, že televizní kanály v arabštině a perštině, které jsou pomocí satelitů vysílány i v Evropě, dávají v mnoha případech prostor radikálním antidemokratickým a k násilí vybízejícím pořadům. Příkladem za ostatní budiž z evropské televizní sítě již vyřazená stanice Al-Manar.

Arabská média jsou klíčem k pochopení situace na Blízkém východě, odkrývají každodenní realitu. "Dnes jsou to právě média, kdo přispívá k politickému uvědomění obyvatelstva, kdo výrazně může přispívat k demokratizaci veřejného života. Miliony muslimů žijící v Evropě pojí s Blízkým východem především média. Právě tato média, která chceme mít za partnery, nesou odpovědnost za to, zda opravdu vedou k demokratickému smýšlení" komentuje Jana Hybášková. Analýza, kterou na semináři představil přední Institut pro Blízkovýchodní média (MEMRI, www.memri.org), však ukazuje něco jiného. Mnohdy získává prostor i vybízení k násilí, odpor k liberalizaci společnosti, silné protiizraelské výpady, snaha radikálně podřazovat ženy mužům.

"Každý stát na Blízkém východě je unikátní, proto varuji před paušalizací. Je nutno chránit svobodu slova jako hodnotu demokracie. Nicméně ve všech blízkovýchodních státech existují ministerstva informací, jejichž role může být pozitivní, ale projevují se především negativně. Kontrola televizního vysílání, kontrola tisku a internetu vede v mnoha případech k paralyzaci opozice a je škodlivá demokracii" zdůraz?uje Jana Hybášková.

Evropa je vůči těmto hrozbám naprosto slepá. Bu? je nevnímá a nevidí, anebo je zkrátka nechce vidět. To, že zakázaná extremistická televize Al-Manar mohla donedávna vysílat v Evropě a že evropské společnosti mají na této stanici reklamy a tím její protidemokratické vysílání financovali je alarmující.

"Chci vidět pozitivní stránku věci. Situace na Blízkém východě obecně po 11. září 2001 ukazuje postupný trend k demokracii, a věřím, že významný obrat nastává i v Palestině. Evropská unie, evropské státy a evropská média musí tyto změny reflektovat a musí je podporovat. Nejde o nic menšího než o mírové a důstojné vztahy Evropy a států Blízkého východu" dodává Jana Hybášková

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System