aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Českou politickou scénu obchází strašidlo. Strašidlo korupce. Když se v roce 1997 do této pasti chytila ODS, vedlo to k rozbití politické strany, rozpadu pravicových vlád a do Strakovky nastoupila hlavním vchodem ČSSD. ODS nikdy nevysvětlila svoje tehdejší kauzy. Nyní se do stejné pasti chytila ČSSD. Pěkný konec akce Čisté ruce. Poslanci ODS dnes myjí ruce i hlavu premiéru Grossovi, který se zaplétá do svého výkladu stále hlouběji. Jeho vysvětlení je hodno národa Švejka i Cimrmana.

Je s podivem, že se stále ještě vládnoucí garnitury nepoučily a politici jsou schopni vytvářet okolo sebe prostředí, které vede k pochybnostem o jejich pravdomluvnosti, čistotě a nezkorumpovanosti. Česká republika propadá na žebříčku Transparency International stále hloub a hloub. Loni jsme obsadili společně se Salvádorem a Trinidadem krásné 51 místo, mezi 25 státy EU jsme již na 22. pořadí.

Je směšné, že tato kauza probíhá v době, kdy Parlament projednává novelu zákona o střetu zájmů. Tento zákon měl spolu s morální bezúhonností zajistit, aby poslanci, senátoři, členové vlády a dokonce i premiér se nemohli octnout v situaci pana Grosse a jeho manželky. Je pozoruhodné, že právě ODS novelu tohoto zákona jak ve Sněmovně, tak i v Senátu nepodpořila. Poslanci si rybník s kapříky nevypustí.

Kauzy pana předsedy Kalouska z doby jeho náměstkování na Ministerstvu obrany, kauzy pana poslance Tlustého a současný příklad premiéra Grosse jasně dokládají, že nejasné, netransparentní a skryté rozhodování, které nepodléhá veřejné kontrole, vede k podezření z korupce. Pokud se politici chtějí zbavit tohoto podezření, mají dvě možnosti. Bu? jít cestou ministra Dostála a omezit svobodu médií, nebo se chovat tak, aby všechny jejich kroky byly doložitelné a čitelné. Kdyby si pan Gross vzal na byt hypotéku, dneska by po jeho bydlení neštěkl ani pes. Kdyby paní Grossová ukázala dohodu o financování své investice třeba s renomovanou bankou, novináři by neměli o čem psát. Protože to neudělali, je jejich důvěryhodnost pod hranicí měřitelnosti.

Je svobodnou vůlí každého občana kandidovat ve volbách a je na každém politikovi, aby zvážil, zda má zájem a chu? ucházet se o vrcholné místo v politice nebo státní správě. Pokud se tak ale rozhodne, musí automaticky počítat s tím, že jeho každodenní život bude podléhat veřejné kontrole. A nesmí se divit.

Až si zase budou politici ČSSD stěžovat na malou volební účast, nyní již snad vědí, kde je příčina. Ne nadarmo se prestiž poslanců ve společnosti octla na stejné pozici jako prestiž uklízeček. Nyní je toto hodnocení vůči uklizečkám nespravedlivé.


Radim Perlín
Institut evropské demokracie

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System