aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Není mnoho chvil, kdy člověk může být na tuto vládu hrdý. Te? právě takové momenty prožíváme. Navzdory vůli většiny ministrů zahraničí států EU prosazoval český ministr zahraničí Svoboda menšinové stanovisko a upozor?oval na pokračující porušování elementárních práv na Kubě. Zvítězil kompromis. Státy EU daly Castrovi podmínečnou šanci na 6 měsíců. V této době se vůdce kubánské totality stane partnerem pro mnohé evropské vlády španělskou počínaje a na druhou stranu vlády EU nepřeruší svoje kontakty a podporu kubánským věz?ům svědomí. Za půl roku se uvidí.

Již nyní můžeme předpokládat budoucí výsledek. Některé vlády nebudou mít žádný zájem se s totalitní Kubou jakkoliv bratříčkovat, jiné státy využijí tohoto mezidobí k posílení své hospodářské pozice na Kubě a nepřímo tak budou podporovat Castrům režim. Až uplyne stanovená lhůta budou argumentovat svými ekonomickými závazky a jakákoliv budoucí izolace autoritativního vůdce je již pouze minulostí.

Proč je třeba jednoznačně odmítnout jakoukoliv spolupráci s totalitním režimem na Kubě mohou velmi dobře vysvětlit právě noví členové EU. Naše společná zkušenost s totalitním komunistickým režimem a právě mezinárodní podpora pro vězně svědomí nebo jinak smýšlející občany sehrávala velmi významnou roli. Brilantně rozpor mezi vlastním svědomím a ekonomickou výhodností analyzoval Václav Havel ve svém článku Zvát, či nezvat disidenty, který byl česky publikován v HN dne 31.1. 2005. Žádný stát by neměl povyšovat svoje ekonomické zájmy nad zájmy ochrany lidských práv. Není žádný relevantní důvod, abychom podporovali jednotlivé soukromé cestovky, které vozí turisty na krásné kubánské pláže, není potřeba podporovat španělské hoteliéry, kteří chtějí budovat rekreační oblasti na kubánském pobřeží.

Nemohu se navíc zbavit dojmu, že spolupráce některých evropských zemí právě s Kubou je mnohem více vyjádřením jejich antiamerického postoje a poněkud zvláštní protiváhou dlouhodobé americké blokády Kuby, než samotnou spoluprácí s kubánským režimem.


Radim Perlín

Institut evropské demokracie  Přílohy ke stažení

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System