aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Seminář organizovaný ve dnech 10.12 a 11.12. 2004 představiteli Evropské liberální a reformní strany (ELDR) a Fridrich Naumann Foundation se konal v hotelu Paříž v centru Prahy. Seminář zahájila společná páteční pracovní večeře za účasti místopředsedkyně ELDR Katariny Glončákové – Golev. Hlavní tématem diskuze mezi účastníky společného setkání byly možnosti integrace pravicových liberálních politických stran a hnutí v ČR. Představitelé US-DEU, ODA i Evropských demokratů neodmítají model vzájemné spolupráce, možnosti a metody spolupráce je nutné však dále hledat a sledovat.

V sobotním jednání zahájil Dr. Jan Hartl (STEM) prezentací postojů české veřejnosti, které vyplývají z dlouhodobého sledování preferencí politických stran a názorů a postojlů veřejnosti k aktuálním politickým tématům.

Dr,. Hartl zdůraznil především setrvalý zájem o politické dění, dvojí pojetí demokracie, kdy veřejnost pozitivně hodnotí politické aspekty demokracie a je více kritické k ekonomickým aspektům demokratického rozvoje. Současnou situaci autor příspěvku hodnotil nikoliv jako krizi důvěry, ale jako krizi vedení (crisis of leadership). V další části se autor zaměřil především na pozici liberalismu v české společnosti a zdůraznil nezřetelné vymezení mezi konzervativními a liberálními myšlenkami (na rozdíl od jasné polarizace levice - pravice).

Werner Hoyer předseda ELDR jasně zdůraznil představitelům českých malých pravicových stran nutnost vzniku silného liberálního poltického subjektu v ČR a přislíbil materiální i technickou podporu pro vznik takové politické strany. Stejným způsobem se vyjádřil i Graham Watson, předseda liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu.

V následující diskuzi zúčastnění představitelé politických stran prezentovali pozice jednotlivých stran a názorových skupin. Všichni zúčastnění vedoucí politici (Mareš – US-DEU, Outrata - předseda senátního klubu KOD, Kasl - předseda ED, Nováková – předsedkyně ODA) podporují možnost integrace pravicových stran, ale všichni upozor?ují na nutnost řešení legislativně technických otázek, jako je zánik financování stran za získané mandáty a politický dopad této spolupráce. Především užší spolupráce s ÚS-DEU je při jejím současném koaličním angažmá a při vlastní mediální kampani a jejím ohlasu jen obtížně představitelná.

R. Perlín ve svém příspěvku podporoval především užší spolupráci významných lokálních a regionálních osobností, které jsou členy jednotlivých politických stran.

Ve velmi otevřené a přátelské atmosféře diskuze i přes některé rozdílné názory pokračovala až do odpoledních hodin.


Radim Perlín

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System