aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Po každých volbách do Senátu se notoricky opakují diskuze o budoucnosti Senátu a možnosti jeho zrušení. Je pro českou politickou reprezentaci příznačné, že vítězové příslušných voleb o Senátu mlčí a poražení volají po reformách v horní komoře. Svědčí to spíše o malosti, těch, kteří takto prvoplánově reagují, než o řešení skutečného problému Senátu.

Až na samý vrchol upřímnosti se v neděli dostal i premiér. Konečně všem pozorným posluchačům prokázal, že to myslí upřímně a po drtivém debaklu ČSSD zmínil i možnost zrušení instituce, ve které právě sociální demokraté nezískali ani mandát. Způsob uvažování předsedy ČSSD považuji za absurdní, diskuzi o budoucnosti Senátu však zahájili již voliči svoji rekordně malou účastí.

Navržené zrušení horní komory, které periodicky podle aktuálních výsledků tu navrhuje ČSSD, tu KSČM a dříve prosazovala ODS, je nepochybně jednou z možných variant. Rušit bychom ale měli nějakou instituci, která nefunguje, funguje velmi špatně nebo jsou k jejímu výkonu výrazné a opakující se nedostatky. Nefunguje tedy Senát? Už ze svého ústavního zakotvení jasně vyplývá obtížnost odpovědi na takovou otázku. Senát nerozhoduje o penězích, neschvaluje státní rozpočet, neschvaluje vládu a vůbec je jeho role spíše korektivní než stimulační. Zklamal Senát v této funkci? Přidělují senátoři svým známým trafiky stejně jako v PSP? Jenom namátkou ani o aquaparku v Bublavě placeného z veřejných rozpočtů a ani třeba o dotaci pro SK Kraus Kladno nerozhodují senátoři. Takže Senát pracuje minimálně stejně úspěšně jako poslanci a množstvím skandálů na hlavu poslanci PSP také dlouhodobě vítězí. Proto návrh na zrušení Senátu neřeší problém.

Druhou možností je reforma kompetencí Senátu. Návrhy již také zazněly i z úst představitelů ODS. Taková změna nutně vyvolává zdání, že Senát má bu? málo kompetencí nebo mnoho kompetencí a český ústavní pořádek nefunguje. Neznám žádný relevantní výzkum, který by prokázal nefunkčnost českého způsobu diskuze nad zákony. Dokonce i v legislativně náročném sla?ování české legislativy s předpisy EU jsme přes četná zakolísání prošli a obě komory dostály své roli. Posílení Senátu povede k jeho razantnějšímu vstupu do politického rozhodování a soutěžení s PSP, oslabení role Senátu povede k jeho bezvýznamnosti. Navrhované kroky ale neřeší kardinální problém – nezájem voličů o senátní volby. Proto ani tudy cesta nevede.

Třetí možností je reagovat na malý zájem veřejnosti volit senátory a založit jiný mechanismus vzniku mandátu senátora. Příkladem může být německá Spolková rada (horní komora parlamentu), jejíž členy nominují jednotlivé spolkové země. Proč má být senátor volen méně než 20 % obyvatelstva, když může dobře reprezentovat zájmy svého regionu jako jmenovaný senátor za konkrétní kraj. Propojení regionální politiky a senátu navíc dojde k posílení regionálního rámce politiky na úkor pražských mocenských centrech. Obvyklá námitka o politické pojistce Senátu při dlouhodobé parlamentní krizi je odstranitelná bu? postupnou výměnou mandátů a zachování 6letého období nebo stanovením rozdílných termínů pro volby do PSP a krajů a tím i jmenování senátorů.

Senátoři získají jasně definovaný mandát, odpovědnost vůči kraji a tím i větší důvěru společnosti. Pro voliče tím odpadnou jedny nejméně navštěvované volby.

Rozhodnutí o takové změně však vyžaduje chladnou hlavu k analýze, dobrou vůli vedoucích politiků a skutečnou vůli něco změnit. Obávám se že současní čeští politici zatím nejsou na takovou změny připraveni. Voliči, jak ukázaly poslední volby, připraveni jsou.

Radim Perlín, Institut evropské demokracie

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System