aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 
Jak dopadli nezávislí ve volbách do krajských zastupitelstev v listopadu 2004? Neslavně či spíše tragikomicky.

Občané vystavili krajské účty a znovu přesvědčili, že 70%ní občanské většině je lhostejné, zda má snad nějaký Pepa nezávislý reprezentovat nezávislé zájmy v závislých zastupitelstvech. Jistý fenomén nezávislosti padl a z tohoto propadu se upřímně radují závislé formace politických stran. Nejlépe tento propad ilustruje přehled obdržených mandátů: v roce 2000 – 40 mandátů pro nezávislé, 2004 – 11 mandátů nezávislým.

Kráčejí nezávislí směrem k politické bezvýznamnosti anebo jejich čas zase přijde? Těžká otázka nelehké doby. Nezávislí budou jistě hrát důležitou roli v komunální politice. Celá plejáda nezávislých kandidátek bude nadále ovládat místní komunální politiku malých obcí či menších měst. Letošní pokus o (opětovný) vstup na krajské kolbiště však přinesl představitelům nezávislých hnutí značné zklamání. Železného nezávislí propadli totálně, jiní vyklidili celou Moravu a většinu českých krajů nedobyli či v nich významně oslabili.

Zastavil bych se však u zmíněné Moravy, už z důvodu toho, že zde ve všech krajích nezávislí před čtyřmi lety uspěli a neúspěch současné strategie nezávislých tak lze ukázat hned na několika příkladech.

Na jižní Moravě se jedni nezávislí spojili a v koalici získali 3,76% hlasů. Na druhé nezávislé (ty zaručeně pravé Nezávislé) pak zbylo pouze 2,33%. V olomouckém regionu, který nezávislým přeje již tradičně, se nezávislí pobili mezi sebou a 5% hranici žádné z hnutí těsně nezdolalo. Moravskoslezský kraj zase překvapivě nepřál ani kandidátce nezávislých, složené takřka z poloviny starostů a místostarostů obcí a měst tohoto kraje.

Ve Zlínském kraji spolu soutěžilo hned troje uskupení nezávislých a o hlasy voličů se ucházeli rovněž Evropští demokraté společně se starosty, kteří se nedokázali dohodnout s žádnými nezávislými uvedeného tria. Nezávislé osobnosti „Správného směru“ získaly 1,99% hlasů, zaručeně praví Nezávislí 1,90%, kandidátka Zlínského hnutí nezávislých (ve volbách 2000 12% hlasů!) ani v koalici s dalšími nezávislými 5% hranici nepřekonala. V této silné konkurenci naopak přes 5% získali Evropští demokraté, kteří tak spolu se starosty obsadí tři mandáty v krajském zastupitelstvu.

Z výsledku moravských regionálních voleb přesto lze usuzovat, že prostor pro nezávislé i v krajské politice existuje. Může dokonce místy dosahovat 8 až 9%. Pro nezávislé však představuje smrtící jev vzájemná konkurence. Ani žádná koalice nezávislých neuspěla. Nelze se ubránit závěru, že o hlasy voličů, majících v oblibě nezávislost, tak může usilovat pouze jediné politické uskupení nezávislých.

Letošní výrazný neúspěch nezávislých nadto může pro další krajské volby poskytnout standardním politickým stranám návod, jak zabezpečit, aby umělá hnutí nezávislých hlasy tohoto voličského spektra setrvale drobila. Nezávislí tak nevyužili šanci, poskytnutou zákonem o volbách do krajských zastupitelstev, který koalicím v těchto volbách nezvyšuje 5% hranici nutnou pro vstup do zastupitestva. V nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny tuto výhodu už ovšem nebudou moci využít. Zákonem stanovená 10%ní klauzule (v závislosti na počtu členů koalice) totiž představuje pro nezávislé větší hrozbu než obtížně dosažitelných 5%. Na úspěch nezávislých v poslaneckých volbách bych proto při jejich známé vzájemné řevnivosti nesázel. Naopak klíč k úspěchu lze hledat v kombinaci prvku nezávislosti s klasickou politickou stranou, avšak řešení takřka určitě nemůže být koaliční.

Stanislav Polčák
místopředseda Evropských demokratů

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System