aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 

Včera a dnes proběhly senátní volby. Nechci nyní komentovat výsledky jednotlivých kandidátů nebo stran, ale pokusím se zamyslet nad typicky českým fenoménem. Je jím volební účast. V senátních volbách pohybovala od 22 % v Bruntále až po 35 % v Praze 6. V krajských volbách se účast stejně jako v senátních volbách  pohybovala od 25 % v Karlovarském kraji až po 32 % v Pardubickém a Královehradeckém kraji. Jinými slovy 66 % -  75% voličů pohrdlo možností ovlivnit složení dvou významných sborů. Při setrvale pokračující diskusi o významu Senátu ČR a zpochyb?ování role Senátu v českém ústavním systému se nelze divit. Nízkou účast lze tedy přičíst kromě jiného i dlouhodobým negativním zprávám a dlouhodobému velmi nízkému image Senátu i jednotlivých senátorů.

Při volbách do krajů je neúčast mnohem zarážející. Zdá se, že krajským představitelům se nepodařilo představit kraje a tedy i svoji práci, svoje rozhodování a svoje kompetence. A to i přesto, že jednotlivé kraje po roce 2002 rozhodují o velmi významných kompetencích v oblasti zdravotnictví, sociální péče, středního školství, nebo třeba správy a údržby silnic druhé a třetí třídy. Jedná se tedy o významné činností, které se dotýkají doslova každého občana kraje.  Přesto voliči k volbám nepřišli a rezignovali na možnost ovlivnit složení volebního sboru v kraji.

Je tedy na místě položit otázku zvoleným krajským reprezentantům co chtějí udělat pro to, aby zvýšili zájem obyvatel o dějí v kraji.  Výsledek ČSSD, která to myslí upřímně, je zarážející. Rozdávání ze státního rozpočtu, novomanželské půjčky, komické a protiústavní zablokování  převodů nemocnic na obchodní společnosti nebo mimořádné příjmy policistů zjevně úspěch nepřinesly. I přes zoufalý pokus ČSSD představit ODS jako stranu tunelářů, voliči soc-dem neuvěřili a strana Mirka Topolánka získala prakticky 3x více hlasů než socialisté.

Jsem přesvědčen, že neúčast voličů úzce souvisí s vyprázdněním politiky jako smysluplné činnosti. Lidé po kauzách typu Kořistka, nepravdivé bezpečnostní prověrky nebo odposlechy nevěří politikům a nechápou politiku jako službu veřejnosti, ale pouze jako snahu jednotlivých politiků uspokojovat vlastní ambice (nebo kapsu).

Všechny současné parlamentní politické strany jsou odpovědné za vyprázdnění pojmu politika. Pokud budou politici dále prezentovat svůj program hesly typu „Myslíme to upřímně, Za nás bude líp nebo Jsme tým a Fandíme Marii“ dávají za pravdu těm, který nedůvěřují politice.

Chceme-li přesvědčit více voličů, aby se podíleli na rozhodování ve volbách, musíme zřejmě nabídnout konkrétní témata, konkrétní řešení nebo konkrétní problémy. Politika není marketingová strategie na zvýšení prodeje vložek nebo pracích prášku, ale soutěž myšlenek, názorů a postojů. Předkládají politici v krajích nebo na celostátní úrovni konkrétní vize? Ani při podrobném studiu volebních materiálů nebo třeba sledování diskuze v Poslanecké sněmovně nenajdeme žádné programové vize, žádné názory nebo jasně formulované programové kroky. Zkuste se podívat okolo sebe, zda-li víte, co bude dělat po volbách ODS, ČSSD, nebo jiné strany v následujících 100 dnech. Jak změní politiku v krajích vítězné strany? Je-li odpově? veřejnosti „žádná změna nebude nebo nevím“, pak se není proč divit, že voliči rezignovali na účast ve volbách.

 

Radim Perlín

IED

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System