aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Archiv
 
Evropští demokraté: Ze Senátu by se měla stát komora regionů

PRAHA 2. listopadu (ČTK) - Evropští demokraté (ED) chtějí, aby politici začali diskutovat o změně voleb do Senátu. Podle jejich názoru by se mohla horní parlamentní komora stát komorou regionů. Zasedali by v ní zástupci krajů. Evropské demokraty vede k návrhu to, že Senát je podle nich pro občany málo věrohodnou a nesrozumitelnou institucí. Odráží se to v nízké volební účasti.

Stav, kdy o zvolení ústavního činitele na šest let rozhoduje v průměru několik tisíc voličů, skupina menší než diváci jednoho fotbalového nebo hokejového utkání, je nadále neudržitelný, řekl dnes novinářům předseda ED Jan Kasl.

Podle něho jsou dvě možnosti, jak by mohl být Senát z regionů obsazován: bu? nepřímo zastupiteli krajů, nebo by lidé při krajských volbách volili navržené zástupce, kteří by šli do horní komory. Dosažení politické shody a podpora obyvatel je nutná, zdůraznil Kasl.

Evropští demokraté říkají, že by se měla zlepšit spolupráce horní a dolní parlamentní komory. Debatovat by se podle ED mělo i pravomocích Senátu. Poukazují třeba na to, že senátor má většinový mandát, měl by se starat o svůj volební obvod, a přitom nemůže rozhodovat třeba o státním rozpočtu.

Do nadcházejících senátních voleb nominovali ED kandidáty v šesti obvodech. V Praze 10 se bude snažit do horní komory dostat Milan Kudyn, v Karlových Varech Jan Horník, v Kutné Hoře Vladimír Zeman, v Blansku Jaroslav Bernášek, v Olomouci Jana Mačáková a v obvodu Ostrava-město Helena Fousková.

Kasl by považoval za úspěch, kdyby se do Senátu dostala polovina z nominovaných lidí. Kampaně jednotlivých kandidátů budou stát od 450.000 do 800.000 korun. Rozpočet celé kampaně, tedy včetně dopl?ovacích senátních voleb v Praze 4 a krajských voleb, je zhruba devět milionů korun, dodal předseda ED.

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System