aktuality
o nás
Lidé
Stanovy
Členství
Kalendář akcí
Spolupracovníci
Diskuzní fórum
Archiv
Odkazy
Kontakt
   
Aktuality
 

Dne 24.11.2007 byl oficiálně ukončen dvouletý  projekt Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele č. CZ.04.01.03/3.1.15.1/0219 z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, který administrovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Projekt řídil Institut evropské demokracie, o.s. (IED). Vyúčtován a vyhodnocen byl projekt k datu 30.4.2008.
O  projekt Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele byl mimořádný zájem. Ihned po zveřejnění   projektu na internetových stránkách IED v lednu 2006 byla všechna místa obsazena. Pracovníci IED o.s. museli mnoho zájemců odmítnout a zařadit je do databáze náhradníků. Semináře byly bez účastnického příspěvku. Přednášky, ubytování, strava a relaxace byly hrazeny z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Institut evropské demokracie společně s Centrem celoživotního vzdělávání Jezerka připravil pro učitele na druhém stupni základních škol a pro středoškolské pedagogy soubor odborných a relaxačních seminářů. Kurzy se konaly    v rekreačních objektech s  relaxačním zázemím nebo lázeňském zařízení, vždy pro dvě skupiny pedagogů a v každé z nich bylo zařazeno 15 – 20 účastníků. Pro obě skupiny byl připraven podobný program, kombinace přednášek, praktického vystoupení, tréninku a relaxace, které vedli zkušení odborníci se zaměřením na moderní techniky komunikace. Každý účastník se v průběhu kursu seznámil s problematikou vyhoření a mohl sám sobě dokázat nakolik je jeho organismus po psychické i fyzické stránce vyčerpaný, dověděl se o moderních přístupech k typologii osobností, vyzkoušel si jak identifikovat workholismus a dověděl se o mechanismech a příčinách vzniku stresu a o způsobech zvládání stresových situací.  Jednotlivá vystoupení byla prostřídávána relaxačním tréninkem nebo aktivním odpočinkem v bazénu, sauně, při masáži, ve vířivce nebo perličkových koupelích podle možnosti a vybavení jednotlivých středisek.
V průběhu dvou let Institut evropské demokracie, o.s.  realizoval 54 dvoudenních víkendových seminářů. Do projektu se zapojilo celkem 988 učitelů  z toho 853 žen a 135 mužů.
Podle anonymních dotazníků vyplňovaných pedagogy na konci seminářů odpovědělo a otázku: "Pomohou Vám znalosti a dovednosti zde získané ve Vaší práci?" 484 respondentů. Z toho 399 respondentů odpovědělo „Ano“, 5 „Ne“, 44 „Neví“. Z odpovědí je tedy patrné, že většina posluchačů si s kurzů  odnesla nové poznatky a návody které využije  v praxi. Z odpovědí pedagogů dále  vyplývá, že semináře zaujaly, byly hodnoceny pozitivně. Více než 75% posluchačů by se rádo účastnilo navazujících seminářů a pokračování.
V ČR úspěšné firmy pořádají outdoorové víkendové pobyty pro své zaměstnance, pro pedagogy to nebývá obvyklé, tento projekt ukázal cestu.

 
Praha není jen Královská cesta
  Základní informace

Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele
  Základní informace


Evropská unie pro studenty
  dokumenty grantu

Reforma veřejné správy
  Změna volby senátorů
  Přímá volba starostů

Film k projektu "Prevence stresu a pracovního vyhoření pro učitele"
Film
Video ze semináře "Prevence stresu a pracovního vyhoření, Seč 2007"
Video Seč 2007
Naše stránky podporují
Výzva k očistě české politiky od korupce
www.politikon.cz
 
 
Město PrahaSNK Evropští DemokratéBlue System